Kavos

Kelias

Karštosios klimato zonos saulės ir vėsių aukštumų drėgmės nuglostyta. Kantriai subrandinta, subtiliai laiko išgryninta. Skinta patyrusių tenykščių gyventojų rankų, meistriškai fermentuota, džiovinta, išlukštenta ir paleista į pasaulį atrasti sau skirtą puodelį. Mūsų skrudinama ir Jums pateikiama kava – nuėjusi ilgą ir kantrų kelią.

KLIMATAS.
Kavamedžiai auga tarp Vėžio ir Ožiaragio atogrąžų – karštojoje klimato zonoje. Ši klimato zona palanki kavamedžiams dėl nuolatinės aukštos temperatūros ir drėgmės, be to, čia dėsningas reljefas, o gerai kavai būtinas aukštingumas – jūros lygyje kavamedžiai neauga, o iki 1 kilometro virš jūros lygio auganti kava vadinama žemutine (angl. low land).

KAVAMEDŽIŲ RŪŠYS.

Kavamedžių rūšių skaičiuojama virš 300, tačiau augintojų tikslai – derlingi, sveiki, kuo grynesni kavamedžiai, tai yra stengiamasi išgryninti tas savybes, kurios ilgainiui išblėsta atsirandant mišrūnams.

KAVOS AUGIMO LAIKAS

Kuo ilgiau brandinama uoga, tuo skonis kompleksiškesnis, kava įdomesnė. Mūsų buvusios „Aricha” iš Etiopijos uoga brandinama 46 savaites. Salvadorietiškos „Pacas de Pacas” kavamedis uogas brandina 52 savaites. Įprastai brandinimo laikas būna trumpesnis – apie 15-20 savaičių.

KAVOS UOGŲ SKYNIMAS.

Skiriami du būdai – skynimas rankomis (ang. picking) ir skynimas naudojant įrankius (ang. striping). Pirmuoju būdu renkama kava yra saldesnė, grynesnė – nurenkamos tik sunokusios uogos, o įrankiais raškomos visos ant kavamedžio tuo metu esančios uogos.

KAVOS UOGŲ APDIRBIMAS.

Apdirbimo būdas priklauso nuo derliaus gausos, metų laiko, turimo vandens kiekio, klientų norų. Išskiriami apdirbimo būdai – plautas, pusiau plautas (ang. washed, semi washed), kai uogos yra plaunamos, sausas (ang. natural) – uogos paliekamos džiūti ir lukštenimas (ang. pulped). Pirmaisiais būdais apdirbta kava grynesnė (nuplaunamas skonis atsiradęs fermentacijos metu), tačiau prarandama saldumo, kava kiek rūgštesnė. Džiovintų ir lukštentų pupų kvapai svaigesni, skonyje prislopintas rūgštumas, daugiau saldumo ir kofeino.

KAVOS PUPŲ DŽIOVINIMAS.

Praktikoje taikomi keli variantai – džiovinama šiltnamiuose ant horizontalių plokštumų, tolygiai paskirstant kavos pupas; gvardiolose – automatiniu būdu deginant kavos luobelę; apdengus džiuto maišais, leidžiačiais pupoms džiūti ilgiau, tolygiau ir pan.

BRANDINIMAS.
Manoma, kad kavos pupos patiria stresą, tad jos paliekamos susigulėti (ang. resting). Nesvarbu kaip buvo apdirbtos pupos ar kaip jos buvo džiovintos, jos turi būti paliktos, kad nusistovėtų skoniai.

LUOBELĖS NUĖMIMAS.

Luobelė nuimama nuo kieto apyvaiso (ang. dry milling arba hulling). Procesas atliekamas tik tada, kai aiškus pirkėjas. Rūšiavimas ir defektų šalinimas atliekamas lazeriu (ang. screen size), o kaip skrupulingai tai bus atliekama priklauso nuo pirkėjo poreikių. Pavyzdžiui „Pacas de Pacas” nepaliekama jokių kavos defektų.

RUOŠIMAS TRANSPORTAVIMUI.

Įprastai nuėmus apyvaisį, kava keliauja į džiuto maišus. Labai gera kava, klientui pageidaujant, pirma vakuumuojama ir tik tada keliauja į džiuto maišus. Vakuumuojamos gerų derlių mikroūkių (ang. micro lot) kavos, kad nebūtų prarasta aukščiausia kavos kokybė.

SKRUDINIMAS.

Kiekvienas apdirbimo etapas lemia kaip turėtų būti skrudinama kava. Kavos pupos būna skirtingos drėgmės, formos ir t.t. Iš pradžių labaratorijoje skrudinami pavyzdžiai, pagal juos sprendžiama, ar kava rūgštoka, ar saldoka, ar tinkama espreso gaminti. Atsiranda kavos išskirstymas (ang. profiling), susidedantis iš kavos intensyvumo ir skonių charakteristikų.

Karštosios klimato zonos saulės ir vėsių aukštumų drėgmės nuglostyta. Kantriai subrandinta, subtiliai laiko išgryninta. Skinta patyrusių tenykščių gyventojų rankų, meistriškai fermentuota, džiovinta, išlukštenta ir paleista į pasaulį atrasti sau skirtą puodelį. Mūsų skrudinama ir Jums pateikiama kava – nuėjusi ilgą ir kantrų kelią.