Espresso kava

Espresso kava

Filtrai

Valyti visus
 • Grupė

 • Žemynai

 • Kaina

 • Espresso kava

  Espresso – sparčiai progresuojanti klasika

  XXI amžiaus pradžioje įsibėgėjusi espreso kavos kultūra lengvai prasiskynė kelią globalėjančiame pasaulyje dėl savo pagrindinės ypatybės – greičio, atitinkančio šiuolaikinį gyvenimo tempą. Tačiau espresso – ne tik greičiausias, bet ir komplikuočiausias kavos gaminimo būdas. Nėra formulės, kuri apibrėžtų gero espresso sudedamąsias dalis. Kiek įtakos jam turi baristos profesionalumas, žaliavų savybės ar įrangos specifikacijos? Sudedamųjų dalių – kur kas

  Reglamentai egzistuoja, tačiau darosi vis lankstesni

  Espresso – pakankamai reglamentuotas gėrimas. Prieš 10–15 metų Italijos kavos institutas apibrėžė, kad espreso gėrimui reikalingas kavos kiekis – maždaug 7,5 g. Ji turi būti atitinkamai sumalta, kad per kavos keksą maždaug 95 laipsnių vanduo galėtų skverbtis maždaug 9 barų slėgiu. Tačiau pastaraisiais metais čempionatų taisyklės darosi lankstesnės ir iki šiol galioję imperatyvai tampa tik rekomendacinio pobūdžio: tokius parametrus kaip vandens temperatūra, slėgis, gramų kiekis ir ekstrakcijos laikas nustato pats barista. Bene vienintelė nuostata, kurios dar paisoma griežčiau, yra gėrimo kiekis: espresso – iki 35 ml, ristretto – mažiau nei 25 ml kavos gėrimo.

  Kol dominavo masinei prekybai (commodity) skirta kava ir nebuvo rūšinės (specialty) kavos, niekas per daug nekreipė dėmesio į espreso kavos puodelio kokybę. Atsiradus specialty, atsirado ir suvokimas, kad gerą kavą vertėtų ruošti gerai.

  Espreso istorija – tai technologijų evoliucija

  Espresas – toks gėrimas, kurio istorija neatsiejama nuo technologijų evoliucijos. Šiuolaikinio espreso kavos ruošimo pradžia galima laikyti 1901 metus, kuomet Milane Luigi Bezzera sukonstravo pirmąjį espreso aparatą. Kita italų kompanija „Gaggia“ sukūrė svirtinį kavos aparatą maždaug 1950 m. Ir trečiasis, taip pat itališkas vardas – 1961 metais kompanijos „Faema“ sukurtas žymusis, dabar jau klasika tapęs, tuo metu revoliucinis slėginis espresso kavos aparato modelis E61. Būtent šios mašinos techniniai sprendimai buvo naudojami daugelyje kitų mašinų ir priimami kaip absoliutus nekvestionuojamas standartas. Tokiu būdu iki pat XXI amžiaus kavos aparatai neprogresavo: rinkoje naujos skirtingų gamintojų kavos mašinos skirdavosi nebent dizainu. Tačiau viduje savo esme išlikdavo tokios pačios.

  Espreso įrengimų pokyčių dinamika įsibėgėjo tik po 2000 metų, kuomet italų kompanija „Dalla Corte“ pristatė „Dalla Corte Multi Boiler“ (kelių katilų) sistemą. Kiekvienoje aparato grupėje galima nustatyti, reguliuoti ir tiksliai palaikyti reikiamą vandens ir garų temperatūrą ruošiant kavos gėrimus su pienu ar be jo, skirtingos kavos rūšis ir arbatą. Paklaida – vos 0,1 C°, o nekintanti ir tiksli vandens temperatūra yra viena iš svarbiausių sąlygų geram espresui paruošti.

  Tobulo skonio apibrėžimo nėra

  Kavos skonio percepcija kinta kartu su kavos pupelėmis, jų apdorojimo būdais. Jau esame pripratę prie pupelių, kurios plaunamos arba džiovinamos. Tačiau kavos pasaulyje daug erdvės eksperimentams: naujausios tendencijos pavyzdys – „Black Honey“ apdorojimo būdas, kuomet pupelės lukštenamos ir pusiau plaunamos. Prie naujos apdorojimo būdų paletės dar reikia priprasti, išsiaiškinti pupelių subtilybes ir įsisavinti, kaip jas tinkamai paskrudinti, kaip paruoštos jos labiausiai tinka espresso ir kokį skonį galima išgauti. Todėl vieno tobulo skonio apibrėžimo ieškoti neverta.

  Tam tikri skonio standartai egzistuoja tik sąlyginai. Bendra tendencija: pietiečiai mėgsta tamsesnes kavas, šiauriečiai – šviesiau skrudintas. Galima išskirti Prancūziją, kur paplitęs tamsus pupelių skrudinimas. Tą lėmė į Prancūziją iš jos kolonijų atvežtos „Robusta“ pupelės, kurias skrudinant jų aitrus skonis darosi neutralesnis. Net italai neskrudina taip stipriai, kaip tai daroma „French Roast“ būdu – stipriau ir juodžiau. Tačiau tai nereiškia, kad Skandinavijoje negalima rasti tamsaus itališko espresso – įvairovės yra visur.

  Pastaruosius 15 metų espresso kultūra nenustoja stebinti. Spartus progresas vyksta keičiantis ūkininkų, mašinų gamintojų, skrudintojų ir pačių espreso kavos mėgėjų požiūriui bei skoniui. Lietuvos kavos aistruoliai – ne išimtis.

  Mūsų kavinėse laukiame ieškančių tiršto, saldaus su rūgštele espresso. Jei espresso kavą ruošiate biure – tikrinkite mūsų kategoriją „link į espresso“. Naujienos ir specialūs pasiūlymai mūsų puslapyje ir socialiniuose tinkluose.